Skip to main content
Makaleler

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Seo hizmeti konusunda bir şeyler yapmaya çalışan bir uzman yada Seo hizmeti almayı planlayan bir kullanıcı bu tür bir öneri veya konuyla karşılaşmaktadır. Öyle ki artık her Seo işleminin olmazsa olmazı olarak görülen bu backlink olayında doğru olarak bilinen aslında tamamen yanlış olan bazı şeyleri sizlere sunmaya çalışacağız.

Backlink nedir?

Backlink (geri dönüşümlü bağlantı) yani farklı sitelerden anahtar kelimeleriniz aracılığı ile web sitenize verilen bağlantı anlamına gelmektedir.

Backlink ne işe yarar?

Backlink aslında başlı başına bir Seo hizmeti değildir. Seo hizmetlerinize ek olarak uygulayabileceğiniz (aşırıya kaçmadan) ek hizmettir. Seo hizmeti sunan uzmanlar yada ajanslar dahi bu gün bir siteye binlerce backlink uygulayarak bu büyük hataya düşmektedirler. Backlink başlı başına sizi ilk sayfaya, ikinci sayfaya asla çıkarmaz. Aşırı backlink kullanımı siteleriniz için bir intihar niteliğindedir.

Forumlardan Alınan Backlinkler Güvenlimi?

Bir web sitesine kalitesiz bloglar aracılığı ile yada benzeri yerlerden verilen backlinklerin hiç bir faydası yoktur. Forumlarda satılan backlinkler veya hit paketleri sitenizi yükseltiyor gibi görünse de belli bir zaman sonra siteniz için telafisi olmayan sorunlar çıkaracaktır.

Bilinçsizce oluşturulan bu backlinkler ilerde sitenize spam girişlerini artıracak ve arama motorlarında gerileyecek, ani düşüşler yaşayacaksınız ve dahası spam site damgası yiyebilirsiniz ki zaten bu tür bilinçsizce backlink uygulanan web siteleri belli bir zaman sonra ani düşüşler yaşamaktadır.

Bir web sitesine 1000’lerce backlink uygulanmaz bu çok riskli ve alakasız bir durumdur.

Backlink Nerelerden Almalıyım?

Backlink alımlarında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur aşırıya kaçmamaktır. Bir web sitesine ilk etapta 20 adet backlink alımı yeterlidir. Backlink alımını haber siteleri, güncel ve hit düzeyi yüksek bloglar veya kaliteli içerik eklenebilen sitelerden almanızı tavsiye etmekteyiz. Buralardan alacağınız backlinkler site kalitenizi artıracak.

Backlink Nasıl Alınır yada Oluşturulur?

WordPress blog, Bclink.org, Blogger, Tumblr veya benzeri içerik girişleri yapabileceğiniz sitelerde makalenizi ekleyip anahtar kelimelerinize link vererek kaliteli backlinkler elde edebilirsiniz.

Ancak Facebook, Twitter ve benzer yerlere yapacağınız link paylaşımları bir backlink işlemi görmez. Bu uzun zamandır doğru bilinen ve aslında yanlış olan bir backlink işlemidir.

Nedeni ise backlink dediğimiz olay anahtar kelimelerinize link verip sitenize yönlendirme yapmaktır. Sosyal ağlarda bu mümkün olmayacağı için backlink işlevi görmeyecektir..

Kendi Backlink Makalenizi Oluşturabileceğiniz Kaliteli ve Ücretsiz Backlink Siteleri

Wordpres Blog
bclink.org
Blogger
Tumblr

Seo hizmetini alırken nelere dikkat etmelisiniz?

×